Miasto partnerskie Torgau w Polsce
Gmina Strzegom (Striegau) leży w północno-zachodniej części Przedgórza Sudeckiego na Dolnym Śląsku w Polsce. Polsko-niemiecka granica jest oddalona o ok. 100 km a polsko-czeska o tylko ok. 30 km.
 
Gmina Strzegom składa się z miasta Strzegom i 22 leżących dookoła wiosek. Powierzchnia całkowita wynosi 145 km2. W mieście mieszka ok. 18 230 mieszkańców, na wsiach 10 725.
Strzegom ma bogata historię, która sięga aż do X-XII wieku. Pierwsza i najstarsza wzmianka, w której pojawia się Strzegom, pochodzi z roku 1155. Sławny i znany stał się Strzegom głównie z wydobycia, obróbki i przeróbki granitu i basaltu oraz jego przemysłu papierniczego, produkcji słodu oraz zakładu przetwórczego ziół. Strzegom jest także miastem kultury i sportu. Malowniczo położona Ziemia Strzegomska słynie z granitu, zawodów konnych i folkloru. Co roku odbywają się tu imprezy promujące to, co w Strzegomiu najlepsze.
W czerwcu (wrześniu) Festyn Kamienia - Święto Granitu i branży kamieniarskiej, w lipcu eliminacje do Pucharu Świata we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego-jedyne w Polsce zawody jeździeckie tej rangi, a w sierpniu Międzynarodowy Festiwal Folkloru pod auspicjami CIOFF i UNESCO będący przeglądem twórczości zespołów z całego świata.
 
Miejscem, które skłania do przemyśleń, jest teren byłego obozu koncentracyjnego Gross Rosen, położonego we wsi Rogoźnica należącej do Gminy. Obóz był początkowo filią obozu koncentracyjnego Sachsenhausen z około 100 oddziałami. Do końca II wojny światowej było tam przetrzymywanych 125.000 więźniów, z czego jedna trzecia została zmordowana
Dziś teren obozu jest pod opieką Państwowego Muzeum Gross Rosen. Wystawy organizowane przez Muzeum przestawiają historię obozu i tragiczny los więźniów.
Blisko ośmiowiekowa historia to podstawa bogatej tradycji i licznych zabytków. Największą atrakcją jest Bazylika Mniejsza pw. App Piotra i Pawła w Strzegomiu należąca do największych i najpiękniejszych budowli gotyckich na Dolnym Śląsku. Budowę świątyni rozpoczęto w 1253 r. a zakończono dopiero w 1399 r. Kościół zbudowano na planie krzyża łacińskiego z granitowego i bazaltowego kamienia łamanego oraz cegły okładanej piaskowcem. Wnętrze bazyliki jest trójnawowe i pięcioprzęsłowe. Sklepienia naw są typu sieciowego, gwiaździstego i krzyżowego. Długość nawy środkowej wynosi 77m, szerokość trzech naw-24,2m. Warto zwrócić uwagę na unikalne, bogato rzeźbione w piaskowcu portale nad bramami wejściowymi. Na dzwonnicy znajduje się najstarszy -1318 r.- pracujący dzwon w Polsce.
 
Warto zobaczyć również Ratusz, Wieżę Targową, Pręgierz, Kościół Św. Barbary, Kościół Św. Antoniego, średniowieczne mury obronne.
Lubiących aktywny wypoczynek zapraszamy do korzystania z basenów kąpielowych, skate
i dirt-parku, kompleksu sportowego „Orlik”, spacerów na Górę Krzyżową i ścieżkę edukacyjną „Na naszej górze”.
 


Seite empfehlen | |