TORGAU - MIASTO RENESANSU I REFORMACJI
Torgau, położone na krańcu Dübener Heide (wrzosowisko) należy do najpiękniejszych renesansowych miast w Niemczech. W pełni zachowana renesansowa zabudowa Starówki sprawia, że wizyta w Torgau staje się niezapomnianą podróżą w czasie. 
 
Ponad tysiącletnią historię byłej saksońskiej rezydencji można przeżyć w różnoraki sposób. Spacer szlakiem muzeów Torgau daje możliwość przeżywania historii oglądając z bliska zabytkowe miejsca.
 
W Muzeum Browarnictwa zwraca się uwagę na 500-letnią historię browarnictwa i średniowieczną wykutą w skale porfiru warzelnię. Nawet Marcin Luter znał wartość piwa z Torgau, które było dostarczane aż do Lipska, Drezna czy Norymbergi.
 
Torgau uchodzi za „kolebkę reformacji” i jej centrum polityczne.. Ponad 40 razy przebywał w Torgau osobiście reformator, Marcin Luter. W kościele miejskim Św. Marii warto zobaczyć obraz „Czternastu pomocnych w potrzebie” (Lucasa Cranacha Starszego) i grób Katarzyny von Bora , żony Marcina Lutra, która zmarła w 1552 r. w Toragu. W domu, w którym zmarła znajduje się małe muzeum, które informuje o jej życiu. Wraz z różnymi tematycznymi wystawami Torgau obchodzi dekadę Lutra, aż do jubileuszu reformacji w roku 2017.
 
Za skromną fasadą państwowego domu burmistrza Rigenhaina na Breiter Straße kryją się najwyższej klasy malowidła ścienne i na suficie, późnego XVI i wczesnego XVII wieku. Dzięki tej jedynej w swoim rodzaju dekoracji wnętrza jest to pod względem artystycznym, kulturowym i historycznym najbardziej znaczący renesansowy budynek mieszczański w średnich Niemczech. Przekazuje bardzo pokazowo, jak zamożny kupiec sukna z Torgau i zarazem burmistrz Paul Riegenhain żył ze swoja rodziną.. Szczególną ozdoba jest tzw. ”Izba Aniołów” (Engelstube), udekorowana malowidłem nieba z chmur, gwiazd i muzykujących aniołów na pierwszym piętrze.
Wspaniały zamek Hartenfels zbudowany w stylu wczesnego niemieckiego renesansu, należy do architektonicznych perełek Torgau. Hartenfels, dawna rezydencja saksońska, uchodził swojego czasu za jeden z najnowocześniejszych zamków w Niemczech i był areną pięknych świętowań, zjazdów Parlamentu i wspaniałych ślubów. Tzw. „Großer Wendelstein”, czyli schody prowadzące na wieżę zostały zbudowane przez Konrada Krebsa. Stopnie tych schodów prowadzą na górę bez wewnętrznej podpory. Architektoniczny majstersztyk.
 
Martin Luther w 1544 roku poświęcił kaplicę zamkową, pierwszą protestancką budowlę kościelną w Niemczech. Wystawa stała „ Torgau- książęcy dwór renesansu” opowiada o codziennym życiu księcia na dworze w Torgau.
W miesiącach letnich przyciąga widzów Teatr Letni w zamku. Przedstawienia na świeżym powietrzu przed wspaniałymi kulisami schodów są szczególnym przeżyciem kulturalnym.
W Miejskim Muzeum Kultury i Sztuki napotykamy cały rok Świętego Mikołaja. Tablica na ołtarzu, część tryptyku kościoła franciszkanów w  Torgau została stworzona ok.1515 roku w warsztacie Lucasa Cranacha Strszego (1472-1553). Cenna tablica uchodziła od 1945 roku, zamętów wojny za zaginioną. Dzięki szybkiemu i energicznemu wsparciu zaangażowanych miłośników sztuki udało się z końcem 2008 roku odzyskać malowidło po 60 latach, które pojawiło się w domu aukcyjnym w Szwajcarii. O dobroczynności i cudach historycznego Św. Mikołaja krąży wiele legend. Jeszcze dziś każdy zna 6 grudnia jako dzień Św. Mikołaja.
 
Nazwa miasta Torgau poszła w świat, kiedy w kwietniu 1945 roku radzieccy i amerykańscy żołnierze spotkali się nad Łabą i zainicjowali koniec wojny. Ta data jest wspominana dzięki corocznym obchodom „Dni Łaby”. Innego aspektu historii miasta dotyczą wystawy stałe Centrum Dokumentacji i Informacji w Toragu: „Torgau na tyłach II wojny światowej”, „Sowieckie obozy specjalne w Torgau w latach 1945-48” jak również wystawa „Auf Biegen und Brechen” w miejscu pamięci byłego zamkniętego więzienia dla młodocianych w czasach NRD. Miasto można zwiedzać codziennie podczas godzinnego oprowadzania na piechotę lub rowerem. Historycznym rowerem Torgau może przyjemnie zwiedzić Starówkę 6 osób i przewodnik.
Również kulinarnie ma Torgau coś niecoś do zaoferowania. Czy wiedzieliście Państwo na przykład, że słynne drezdeńskie strucle pochodzą od piekarza Drasdowa z Torgau,  nadwornego dostawcy  saksońskiej rezydencji. Czy znacie Państwo Torgauer Plinsen (ciastka z musem jabłkowym, cukrem i cynamonem), Torgauer Schwarzbierfleisch albo Lutherröllchen (specjalności Torgau)? Czy możecie sobie Państwo wyobrazić , jak podczas jednego z wielu ślubów na zamku Hartenfels w roku 1627 delektowano wspaniałymi smakołykami ponad 31.000 gości przez ponad 9 dni? Nie tylko wtedy, ale również dziś Torgau oczekuje na swych gości z dobrą i urozmaiconą ofertą gastronomiczną kuchni regionalnej i międzynarodowej.
 
Po wypadzie na położone w pobliżu wrzosowiska (Düben i Dahlen) warto odwiedzić saksońską stadninę koni w Graditz, kilka kilometrów za Torgau. Utworzona w 1686 roku stadnina jest jedną z najstarszych saksońskich hodowli koni.. Można zobaczyć jej barokowe wyposażenie i małe muzeum historii stadniny. Są tam hodowane m.in. niemiecki wierzchowiec i angielski koń pełnej krwi
 
Kontakt:
Torgau-Informations-Center
Markt 1
04860 Torgau
Tel: 03421 70 14 0
www.torgauinfo.de


Seite empfehlen | |