Torgau – město renesance a reformace
Torgau, město ležící na okraji Dübenerského vřesoviště, je jedním z nejhezčích měst v Německu. Jedinečné renesanční stavby v historickém jádru města vytváří z návštěvy Torgau nezapomenutelnou cestu časem.
Více než tisíciletou historii dřívějšího sídelního města saských kurfiřtů lze prožít mnoha způsoby. Muzejní stezky v historických budovách nám během procházky městem nabízí prožít historii na vlastní kůži. V pivovarském muzeu se dozvíme vše o pětisetleté historii pivovarnictví města a můžeme také navštívit středověkou podzemní pivnici vytesanou do porfyrové skály. Už i Martin Luther si oblíbil pivo Torgau, které se dodávalo do Lipska, Drážďan nebo Norimberku.
 
Torgau je považováno za „kolébku reformace" i za její politické centrum. Sám reformátor Martin Luther navštívil toto město více než čtyřicetkrát. V kostele Sv. Marie se nachází jeden pozoruhodný obraz, který se nazývá „Čtrnáct pomocníků v nouzi" (od Lucase Cranacha st.) a náhrobek Kateřiny von Bora. Tato luteránka zemřela v Torgau v roce 1552. Z jejího domu bylo vytvořeno malé muzeum zachycující její život.
Torgau pořádá na oslavu luteránské dekády různé tematické akce, které budou pokračovat až do oslavy výročí reformace v roce 2017.
 
Za strohou fasádou majestátního domu starosty Ringenhaina na ‚Breiten Straße‘ se ukrývají stropní a nástěnné malby z přelomu 16. a 17. století. Díky této unikátní výzdobě se budova stala umělecky a kulturně nejvýznamnějším renesančním měšťanským domem ve středním Německu. Je názornou ukázkou toho, jak žil majetný starosta a obchodník se sukny Paul Ringenhain se svou rodinou. Opravdovým skvostem je „Andělská světnička" v prvním patře, zdobená nebesy s obláčky, hvězdami a anděly hrajícími na různé hudební nástroje.
 
Velkolepý zámek Hartenfels, postavený ve stylu německé rané renesance, patří k architektonickým pokladům Torgau. Hartenfels, který dříve sloužil jako sídlo saského kurfiřta, byl ve své době považován za jeden z nejmodernějších zámků v Německu. Býval dějištěm okázalých slavností, zemských sněmů a honosných svateb. Monumentální schodišťová věž ,Große Wendelstein‘, kteou postavil stavitel Konrad Krebs, je mistrovským architektonickým dílem. Její schody vedou k vrcholu bez vnitřních nosných pilířů. V roce 1544 vysvětil Martin Luther zámeckou kapli jako první protestantský kostel v Německu. Stálá výstava „Torgau – renesanční knížecí dvůr” nám přiblíží každodenní život knížat u dvora.
Letní divadlo přivábí na zámek návštěvníky v teplém ročním období. Představení pod širým nebem v nádherné scenerii věže představují jedinečný kulturní zážitek.
 
V městském a kulturním historickém muzeu se můžeme během celého roku setkávat s vyprávěním o Svatém Mikuláši. Oltářní obraz, který byl součástí trojdílného oltáře františkánského kostela v Torgau, byl vytvořen v roce 1515 v dílně Lucase Cranacha st. (1472-1553). Po válce byl tento skvost považován za ztracený, ale díky rychlé a účinné pomoci angažovaného milovníka umění byl znovu objevený obraz v roce 2008, po 60 letech, přivezen zpět do svého domovského města, díky jednomu švýcarskému aukčnímu domu. Historky o dobročinnosti a zázracích Svatého Mikuláše jsou opředeny mnoha legendami. I dnes každý zná 6. prosinec jako den Sv. Mikuláše.
 
Jméno Torgau obletělo celý svět, když se v dubnu 1945 setkali sovětští a američtí vojáci a inicializovali konec války. Slavnost Elbe-Day nám toto datum každý rok připomíná. Další aspekt historie města Torgau představují stálé výstavy informačního centra s názvy „Torgau v zámezí druhé světové války”, „Vojenské soudnictví" a „Sovětský tábor v Torgau 1945-48", stejně jako výstava „Právem či neprávem" na pamětním místě bývalého nápravného zařízení pro mladistvé.
 
Po původním dláždění v Torgau se můžeme procházet v rámci každodenní hodinové prohlídky města nebo ho probádat na vlastní pěst. Na historických kolech se může pobavit 6 osob, které spolu s průvodcem projedou celé staré město.
 
Také po kulinářské stránce má Torgau co nabídnout. Věděli jste např., že slavné drážďanské vánočky pocházejí od místního pekaře Drasdowa, který byl kdysi předním dodavatelem saských kurfiřtů? Znáte torgauské lívance, maso na černém pivu nebo Luterovy rolky? Umite si představit, že během jedné z mnoha svateb na zámku Hartenfels v roce 1527, která trvala přes 9 dní, se stravovalo více než 31 000 hostů? Torgau nabízí gastronomické pochoutky jak regionální tak mezinárodní kuchyně.
 
Kromě výletů do nejbližšího okolí Dübenerského a Dahlenerského vřesoviště se vyplatí navštívit také nejvýznamnější saský hřebčín u Graditzu, jenom kousek od Torgau. Byl založen v roce 1686 a je jednou z nejstarších chovatelských stanic v Sasku. V barokním stylu postavený hřebčín je domovem jak německých jezdeckých koňů tak také anglických plnokrevníků. Zájemci si mohou prohlédnout také malé muzeum, kde se dozví něco o historii hřebčína.


Seite empfehlen | |